ارتودنسی چیست؟

بعضی از افراد دندان های صاف دارند که بهم چیده شده اند اما بسیاری از ما دندان های کج داریم که به درستی روی هم قرار نمی گیرند. دندان های کج می توانند روی گزش شما تأثیر بگذارند. خبر خوب این است که شما می توانید به راحتی و با کمک درمان صحیح ارتودنسی دندان های خود را صاف کرده و گزش خود را اصلاح کنید. بدانید ارتودنسی چیست و چگونه می تواند به شما کمک کند.

 

بنابراین ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که به تشخیص ، پیشگیری ، رهگیری ، راهنمایی و اصلاح بد گزش ها یا بی نظمی های دندانی از جمله استفاده از بریس می پردازد.

 

متخصصی که به عنوان متخصص ارتودنسی شناخته می شود ، فرد مناسبی است که برای درمان ارتودنسی شما مشاوره می کند. این متخصصان پس از چهار سال تحصیل در دانشکده دندانپزشکی در دو یا چند سال دیگر تحصیل می کنند.

 

فواید

ممکن است فکر کنید صاف کردن دندان ها فقط فواید زیبایی دارد ، اما این نمی تواند دور از حقیقت باشد. تمیز کردن دندان های کج ممکن است سخت تر باشد ، که منجر به پوسیدگی دندان یا بیماری پریودنتال می شود. دندان هایی که به درستی متناسب نیستند ، جویدن را دشوارتر می کند و منجر به سردرد ، درد شانه یا کمر و حتی اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) می شود.

 

درمان های ارتودنسی چگونه کار می کنند؟

درمان های ارتودنسی شامل انواع مختلفی از وسایل است که برای تمرین مجدد عضلات ، حرکت آهسته دندان ها و ایجاد فشار ملایم بر دندان ها و فک بر رشد فک شما تأثیر می گذارد.

 

ثابت در مقابل لوازم قابل جابجایی

درمان های ارتودنسی می تواند شامل وسایل ثابت یا متحرک باشد. بسته به شدت وضعیت شما ، متخصص ارتودنسی به شما مشاوره می دهد که کدام روش برای شما مناسب است.

 

لوازم ثابت شامل:

 

مهاربندها – شما به احتمال زیاد در مورد بریس ها چیزهایی شنیده اید – آنها متداول ترین وسیله ثابت هستند. آنها از باند ، سیم و براکت تشکیل شده اند. چطورکار می کنند؟ نوارها لنگرهایی هستند که در اطراف دندانهای شما در جای خود قرار گرفته اند. براکت ها به جلوی دندان های شما متصل هستند. سیم های قوس دار ، براکت ها را به باند ها متصل می کند. با محکم کردن سیم های قوس ، دندان های شما فشار می آورند و آنها را به آرامی به سمت هدف خود حرکت می دهند. بریس ها معمولاً ماهانه تنظیم می شوند و از چند ماه تا چند سال پوشیده می شوند.

وسایل ثابت مخصوص – اینها فقط باید به عنوان آخرین گزینه برای کنترل مکیدن انگشت شست یا زبانه کشیدن استفاده شوند. از آنجایی که آنها توسط نوارهایی به دندان ها متصل شده اند ، می توانند هنگام غذا خوردن کاملاً ناخوشایند باشند.

نگهدارنده های فضای ثابت – گاهی اوقات ، کودکان خردسال دندان های خود را زودرس از دست می دهند. در چنین شرایطی ، یک متخصص ارتودنسی ممکن است یک نگهدارنده فضا را در دهان کودک شما قرار دهد تا فضا را تا زمان ظاهر شدن دندان دائمی باز نگه دارد.

وسایل متحرک شامل:

Aligners – اینها به طور فزاینده ای در حال تبدیل شدن به یک جایگزین محبوب برای بریس های سنتی برای بزرگسالان هستند. ترازبندها دندان ها را به همان روش بریس ها حرکت می دهند ، اما در واقع قابل مشاهده نیستند و سیم ها و براکت های فلزی را شامل نمی شوند. اگر از آنها استفاده می کنید ، باید هنگام غذا خوردن ، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن آنها را بردارید.

حافظه نگهدارنده فضای متحرک – این وسایل به همان دلیلی که نگهدارنده فضای ثابت استفاده می شود نیز مورد استفاده قرار می گیرند. آنها از شاخه های پلاستیکی یا سیم و یک پایه اکریلیک ساخته شده اند که روی فک قرار می گیرد. آنها در فضاهای باز بین دندانها قرار می گیرند تا دندانها از هم جدا شوند.

دستگاه های تغییر مکان فک – این وسایل به عنوان آتل نیز شناخته می شوند. آنها یا روی فک بالا یا پایین قرار می گیرند و برای آموزش اختلالات TMJ با آموزش فک در موقعیت بهتر استفاده می شوند.

ضربه گیرهای لب و گونه – عضلات لب و گونه شما ممکن است به دندان های شما فشار وارد کنند. در چنین مواردی می توانید از ضربه گیر برای دور نگه داشتن لب ها و گونه های خود از دندان استفاده کنید.

منبسط کننده پالاتال – این دستگاه یک صفحه پلاستیکی است که روی سقف دهان قرار می گیرد. هنگامی که قوس فک فوقانی شما باید پهن شود از آن استفاده می شود.

نگهدارنده های متحرک – این دستگاه ها که روی سقف دهان ساییده می شوند ، از برگشت مجدد دندان های شما به موقعیت قبلی خود جلوگیری می کنند.

سرپوش – این دستگاه ها رشد فک بالا را کند می کنند. آنها همچنین در حالی که دندانهای جلویی به عقب کشیده می شوند دندانهای عقب را در جای خود نگه می دارند.

بهترین دندانپزشک زیبایی در خرم آباد

ایندکسر