هوشمند سازی فضای سبز شهر و روستا و گلخانه و محیط های کشاورزی جهت کاهش هزینه ها و صرفه حویی در مصرف آب. با هدف صرفه جویی در مصرف آب و کاهش هزینه ها و خطاهای نیروهای انسانی و حفظ و نگهداری بهینه فضای سبز، بوستان ها و فضاهای سبز شهر به سیستم آبیاری هوشمند و کنترل هوشمند مجهز می شوند. سیستم اینترنتی و بیسیم که تمامی ارتباطات از طریق گوشی همراهتان با تجهیزات هوشمند سازی انجام می گیرد. اینترنت در حال حاضر همه مردم را به هم متصل میکند ولی با اینترنت اشیاء یا IOT تمام اشیاء به هم متصل می شوند اینترنت اشیا یا‪ IoT مفهومی جدید در دنیای فناوری و ارتباطات بوده و به طور خلاصه فناوری مدرنی است که در آن برای هر موجودی (انسان، حیوان و یا اشیاء) قابلیت ارسال داده از طریق شبکههای ارتباطی، اعم از اینترنت یا اینترانت، فراهم میشود. کنترل دمای محیط و آب گرم مصرفی در هر ساعتی از شبانه روز و به صورت لحظه ای. همچنین این سازه دارای یک متر طول کابینت زمینی و هوایی از نوع فلزی به همراه سینک و آبچکان و شیر آب مخلوط اهرمی می باشد. حال چه مزایایی در استفاده از کانکس نگهبانی به جای ساخت و ساز آن به روش های سنتی وجود دارد عبارتند از: 1. قابلیت جابجایی 2. نمای زیبا و شکیل 3.نصب در یک روز 4. قابلیت ترمیم و بازسازی ساده 5. تنوع زیاد در رنگبندی و طرح 6. تنوع در قیمت و ابعاد 7. استحکام و ضد زلزله بودن 8. صرفه اقتصادی از میان دلایل بالا یکی از نکاتی که نیاز به توضیح بیشتر داشته قابلیت جابجایی است چرا که در برخی شرکت ها یا پارکینگ ها اتاقک نگهبانی بصورت موقت نصب میگردد و در مواقعی امکان دارد که نیاز مند جابجایی آن برای عبور ماشین آلات سنگین و بزرگ وجود داشته و یا بنا به تغییراتی در فضای مورد استفاده نیاز باشد محل ورود و خروج عموم تغییر و به بخش دیگری از محوطه مجموعه منتقل که می بایست اتاقک کنترل و نگهبانی نیز منتقل شود و این جابجایی فقط با استفاده از روش پیش ساختگی و کانکس نگهبانی مقدور بوده و در روش های سنتی می بایست سازه از نو در محل جدبد ساخته که نیازمند صرف زمان و هزینه بسیار خواهد بود.

منظور از خانه هوشمند لزوما یک خانه بزرگ و مجلل چند هزار متری با اجناس لوکس و گرانقیمت نیست. به این معنا که با فشار دادن یک کلید شیشه از حالت شفاف خارج شده و با فشار دیگر به وضعیت قبلی باز می ﮔردد. تولید شیشه های هوشمند بر پایه چهار تکنولوژی، کریستال، مایع، الکتروکرومیک، ذرات معلق و مواد ترموکرومیک استوار است .خانه هوشمند که به این شیشه ها مجهز است با توجه به شدت تابش نور خورشید تیرو و روشن میشوند. بهترین لامپ برای ساختمان هوشمند کدام است؟ بعلاوه، لامپ های هوشمند توانایی آن را دارند تا خود را متناسب با روشنایی روز تنظیم نمایند. مدیریت هوشمند ساختمان هزینه بر است ولی خوبی های خود را دارد. Z-Wave و Zigbee از مهم ترین استانداردهای این روش هوشمند سازی است. اصولاً برای اجرای یک ساختمان هوشمند در ابتدا نیاز به انتخاب یک روش ارتباطی و یک پروتکل برای برقراری ارتباط میان قطعات و تجهیزات مختلف داریم. مابقی موارد بالا نیز به صورت اتوماتیک برقرار می گردد و با یک کنترل از راه دور نیز می توان آن را فعال و غیر فعال کرد.

این فناوری تجهیزات مختلف مانند حسگرها ، عملگرها و پردازنده ریشه یا کنترلر و KNX اینترفیس (رابط ،واسطه های کاربری) موجود را به یکدیگر متصل می کند و از مکانیزم های ارتباطی مانند کابل ها از نوع(TP) یا زوج به هم تابیده، فرکانس یا امواج رادیوئی که KNX -RF نامیده می شود پشتیبانی می کند.این پروتکل دارای قابلیت نصب و آموزش آسان برای کاربران می باشد. تاسیسات خانه های هوشمند همگی با یک سیستم کلی قابل کنترل هستند و کار را برای ساکنین بسیار آسان می کند. اگر به دنبال یک کلبه کوچک برای باغ یا ملک شخصی خود هستید کانکس کلبه ای که به تازگی در دسته محصولات گروه مهندسین راه کوشش قرار گرفته بهترین گزینه برای شماست که با متراژ 21 متر مربع و ظاهری زیبا یک کلبه مسکونی پیش ساخته می باشد. برای معرفی بیشتر آبیاری هوشمند می توان گفت که دستگاه هوشمند آبیاری با توجه به داده هایی که از سنسورهای هوشمند سازی باغ و سنسورهای مخصوص آبیاری دریافت می کند زمان آبیاری را مدیریت می کند.

سنسورهای مخصوص آبیاری هوشمند اطلاعات مربوطه را دریافت و سپس برای دستگاه مرکزی ارسال می کند. این پروتکل برای اولین بار در سال 2002 بوسیله شرکت ATS در کشور هلند مطرح شد اینپروتکل نیز همانند پروتکل X-10 ازخطوط برق ، تلفن و سیم کشی ساختمان جهت ارسال و دریافت دیتا و اطلاعات جهت هوشمند سازی ساختمان استفاده می کند. همچنین قابلیت اتصال به یک یا چند شبکه را دارد و کنترلر مرکزی آن قادر به ذخیره اطلاعات در مورد شبکه است از جمله اقدام به عنوان مرکز اعتماد و مخزنی برای کلید امنیتی است. این پروتکل در سال 2112 میلادی ا ز سوی گروه صنعتی اتحاد Zig Bee تحت عنوان استانداردی بر مبنای شبکه های بی سیم خصوصی جهت به کار گیری اتوماسیون از نوع خانگی ، صنعتی و تجاری به ثبت رسید. یکی دیگر از پروتکل های خانه هوشمند پروتکل KNX یا همان Konnex که در ابتدا با نام پروتکل EIB در سال 1990 در سیستم هوشمند سازی ساختمان مطرح شدو سپس به KNX تغییر نام پیدا کرد. 5. کانکس فروشگاهی سیار جابجایی مداوم و روزانه به علت پیدا کردن محلی با پتانسیل بیشتر جهت افزایش بازدهی در کیوسک های فروشگاهی و یا استفاده از آنها فقط در ساعاتی از شبانه روز دلیل اصلی طراحی و ساخت کانکس فروشگاهی سیار بوده که می توان آن را با اتصال به یک خودرو بطور مداوم جابجا نمود.

اگر دوست دارید این نوشتار را داشته باشید و مایل به دریافت اطلاعات بسیار بیشتر در مورد هوشمند سازی خانه با plc لطفا به بازدید از وب سایت ما.

ایندکسر