تا هنگامی که پوسیدگی به پالپ دندان (که عوام به آن عصب دندان میگویند) نرسد، میشود دندان را بدون درمان ریشه (که عموما به آن عصب کشی میگویند) پر کرد. در تحقیقات لینچ (Lynch، ۲۰۰۴ ) ۱۷۶ دندان تا سه سال پس از عصب کشی مورد ارزیابی و مطالعه قرار گرفتند.

خرابی ساختار دندان معمولاً در اثر پوسیدگی یا آسیبهای خارجی بوجود میآید. هرچه میزان از بین رفتن بافت دندان کمتر باشد، درصد موفقیت ترمیم دندان بیشتر و احتمال عود پوسیدگی آن کمتر میشود. یکی دیگر از روش هایی که دندانپزشک زیبایی برای زیباسازی و ترمیم دندان های شما استفاده می کند. این روش روشی بسیار محافظه کارانه (Conservative) میباشد که حداقل تراش دندان صورت میگیرد تا مقدار زیادی بافت سالم ترمیم دندان کج دندان حفظ گردد. در این روش بعد از برداشت پوسیدگی دندان، ابتدا از مادهای به نام اسید اچ استفاده میشود که سبب ایجاد حفراتی بسیار زیاد در حد میکرون در دندان میگردد.

به ترمیم تاج دندان در اصطلاح عامه مردم ”پر کردن“ و یا ” Filling“ نیز گفته میشود. ترمیم دندان: امروزه هیچ مشکلی در زمینه دهان و دندان وجود ندارد که توسط درمانهای مدرن دندانپزشکی برطرف نشود. پوسیدگیها بدون آسیب رسیدن به بافت سالم دندان برداشته میشوند. از تاج غالباً برای پس از انجام درمان ریشه بر روی دندان، همراه با پروتزهای دیگر مانند پلها و ایمپلنتها و ترمیم دندانهایی که به دلیل ضربه به شدت آسیب دیدهاند استفاده میشود. اگر ترمیم عمیق باشد، استفاده از دایکال قیمت ترمیم دندان یک سطحی برای کف بندی.

برخی از بیماران نیاز به ارتودنسی ثابت فکین دارند که دستگاههای ثابت ارتودنسی بعد از رویش دندانهای دائمی در دهان قرار می گیرند . ممکن است در نتیجه گسترش برخی از میکروب ها در دهان، عفونت های دهانی ایجاد شود و علت آن می تواند عدم تمیز کردن دندان ها و تجمع میکروب ها در لا به لای دندان ها باشد، هنگام این بیماری لثه ها و فک تحت تأثیر عفونت قرار گرفته و باید هر چه سریع تر برای درمان آن اقدام شود.

ایندکسر