به طوریکه در پمپ های پیستونی میل لنگ، آب بند، شیر خروجی، شیر ورودی، پیستون و سیلندر وجود داشته و در نوع دیافراگمی، محفظه، دیافراگم، شیرهای ورودی و خروجی و میل لنگ و پلانجر کاربرد دارند. وی میافزاید: پرههای ضربهای توربین، رینگ ضربهای توربین، شیرآلات ایستگاه گاز، دستگاه خم کننده گوشههای دیگ بخار، تجهیزات مشعل دیگ بخار، قطعات پمپهای ایستگاه پمپاژ که به همراه موتور، وزنی معادل ۴۰ تن دارد و در هر ساعت ۲۰ هزار مترمکعب آب پمپاژ میکند، سیستم آب تغذیه بویلر و دستگاه تبادل کننده هوا در دیگ بخار مهمترین قطعاتی است که توسط متخصصان داخلی ساخته شده است. در حالی که پیستون ساخته شده به وسیله آهنگری بدنه ای فشرده و متراکم دارد و حدود ۷۰% مقاومتر از نوع ریختگی آن است. این نیرو از طریق شاتون به میللنگ منتقل شده و به وسیله آن به نیروی چرخشی تبدیل میشود. دقت در کیفیت هر یک از این قطعات و اجزا تاثیر مستقیم بر طول عمر دستگاه داشته و بازدهی را تا حد زیادی افزایش می دهد.

به گفته وی واردات قطعات خارجی علاوه بر زمان بر بودن، هزینه ارزی زیادی هم برای کشور درپی داشت. وی عنوان کرد: این تجهیزات فنی شامل قطعات مختلف مجموعه توربو ژنراتور انواع پمپها، کمپرسورهای فشار قوی فنهای بویلر، سانتریفیوژ توربین، دیسشارژ کیسینگ پمپ آب خنککن و تجهیزات الکتریک و ابزار دقیق بوده که با کمک تخصص و توانمندیهای ساخت داخل تامین شده است. مدیرعامل نیروگاه بندرعباس همچنین از ساخت و طراحی دیسشارژ پمپ آب خنککن برای نخستین بار در نیروگاه بندرعباس خبر داد. پیستون رینگ و رایدر رینگ های سپاهان پلیمر برای کاربرد های مهندسی و به طور خاص متناسب با پارامتر های عملیاتی شما برای طیف وسیعی از شرایط عملیاتی طراحی و ساخته می شود. براساس گزارش هایی که خوانده ام، حداقل 150 هزار نفر در قطعهسازی تعدیل شدند، ولی من با افتخار به شما عرض میکنم که با حمایت های آقای عباس ایروانی ریس گروه قطعات خودرو عظام، شرکت پیستون ایران در سال گذشته نهتنها نیروی انسانیاش را حفظ کرد، بلکه ما 100 نفر نیروی جوان از شهر تبریز جذب کردیم و خوشبختانه اینها امروز با طیب خاطر در این شرکت مشغولند و کار میکنند.

وجود یک شکاف در بدنه کمپرسور رینگ باعث می شود تا ما به راحتی بتوانیم آنرا در داخل شیار پیستون نصب و راه اندازی بکنیم و به همین خاطر است که معمولا دو عدد کمپرسور رینگ را در داخل پیستون نصب می کنند تا شکاف ها به صورت متقاطع در جهت خلاف یکدیگر قرار بگیرند و آببندی کامل صورت گردد. سلیمی میافزاید: بیشتر قطعاتی که در بخش کمپرسور هوای فشار قوی در نیروگاه بندرعباس ساخته شده، شافت پیستون HP، یاتاقان شاتون، افتر کولر و سوپاپها است. مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان میگوید: بومی سازی قطعات کمپرسور هوای فشار قوی بخار نیروگاه بندرعباس با هدف ساخت داخل قطعات نیروگاهی با صرفه پیستون یورو 4 جویی ارزی است. با بومی سازی قطعات و ماشین آلات در نیروگاه حرارتی بندرعباس، حالا دیگر با خرابی یک قطعه، واحد نیروگاهی از مدار تولید برق خارج نمیشود. این رینگها با خاصیت ارتجاعی بالای خود، هنگام انبساط کاملا به دیواره سیلندر چسبیده و مانع از نفوذ گازهای احتراق به خارج از فضای احتراق میشوند. حسن قلعه میناب اپراتور بخش تراشکاری نیروگاه بندرعباس میگوید: پیش از این که قطعات از خارج کشور تامین میشد برای تعمیر و نصب مجدد قطعه مشکل داشتیم، اما حالا که خودمان قطعات را میسازیم دیگر مشکلی وجود ندارد.

رامین جریده میافزاید: تا ۱۰ سال پیش، حدود ۹۰ درصد قطعات نیروگاهی از خارج کشور تامین میشد. جواد حسین پور میافزاید: نیروگاه شهید رجایی قزوین، نیروگاه حرارتی بندرعباس و نیروگاه رامین اهواز ۳ نیروگاه برتر کشور هستند که به ترتیب رتبه اول تا سوم بومی سازی قطعات را به خود اختصاص داده اند. هیدورژن به دو صورت میتواند برای خودروها، سوخت مناسبی باشد برای خودرهایی که مهندسی ساخت آنها بر اساس استفاده از موتور الکتریکی است و همچنین خودروهایی که دارای موتورهای احتراق درونی هستند.در موتورهایی که طراحی آنها الکتریکی است در یک واکنش شیمیای میتوان هیدورژن و اکسیژن را ترکیب نمود و نتیجه این واکنش کمی بخار آب و الکتریسیته است که به کمک آن خودرو میتواند به حرکت خود ادامه دهد.در موتورهای احتراق درونی نیز بجای استفاده از بنزین برای به حرکت در آوردن پیستونها و شفتها هیدروژن سوخت مناسبی درون سیلندرهاست که به انفجار در آید و انرژی تولید شده را به پیستون ها منتقل کند.مزیت هیدروژن نسبت به بنزین عدم تولید گاز خطرناک CEO2 است که بجای آن، این واکنش کمی بخار آب تولید میکند هم اکنون بعضی از کمپانی ها مانند هوندا و بی ام و در حال تولید بعضا خودرهایی با پیستون زودپز سوخت هیدروژنی هستند.

در اینجا بیشتر به بررسی وب سایت پیستون ریو.

ایندکسر