فیوز مینیاتوری وسیله ایست که دستگاه های الکترونیکی گران قیمت ما را در برابر نواسن جریان و افزایش گرما مدار و همچنین اتصال کوتاه محافظت می کنند.
فیوز مینیاتوری یا به عبارت دیگر کلید مینیاتوری مخفف 
MCB یا Miniature Circuit Breaker می باشد. فیوز های منیاتوری مانند هر فیوز دیگری دارای 2 وظیفه و عملکرد اصلی یعنی محافظت در برابر نوسانات جریان و همچنین اتصال کوتاه می باشد. در بازار از فیوز های منیاتوری به صورت 1 ، 2 ،3 و 4 پل موجود است و بیشتر برای مدارات فشار ضعیف مثل : لوازم خانگی، روشنایی های صنعتی و خانگی و بیشتر لوازم الکترونیکی روزمره ی ما استفاده می شوند.

فیوز های مینیاتوری چگونه می توانند مدار را در برابر نوسانات جریان و اتصال کوتاه مقاوم کنند؟

محافظت از مدار در برابر نوسانات جریان الکتریکی

در سیستم داخلی فیوز های مینیاتوری فلزی، با نام بی متال یا به لاتین BIMetal وجود دارد.همانطور که احتمالا می دانید با افزایش نوسانات جریان، حرارت نیز افزایش پیدا میکند. این فلز در زمانی که حرارت افزایش پیدا می کند، شروع به خم شدن کرده و اتصال برق را از مدار قطع می کند. توجه داشته باشید که ظرفیت جریان الکتریکی بی متال باید با جریان نامی فیوز مینیاتوری برابر باشد.

محافظت از مدار در برابر اتصال کوتاه

 اتصال کوتاه به اتصال دو نقطه از مدار به صورت ناخواسته و لحظه ای می باشد که باعث انتشار جریان الکتریکی نا هماهنگ در مدارد و در نتیجه خرابی در مدار می شود. این مشکل با استفاده از نیروی الکترو مناطیسی و قطع کردن سریع مدار در زمان اتصال کوتاه می باشد. فیوز های منیاتوری درون خود یک سیم پیچ با تعداد دور کم و قطر زیاد وجود دارد که در زمان وقوع اتصال کوتاه، آن را تشخیص داده و سپس جریان الکتریکی را از مدار قطع می کند.

ویژگی های فیوز های مینیاتوری

·         کاهش خرابی های وسایل الکترونیکی

·         کاهش خسارات جانی و مالی که گاهی می توانند جبران ناپذیر شوند.

·         افزایش بهره وری وسایل الکترونیکی.

فیوز مینیاتوری مناسب کار خودم رو از کجا بخرم؟

اگر قصد خرید فیوز های مینیاتوری مختلف را دارید، ما به شما شرکت صنایع الکترونیکی ایران پارسا را معرفی می کنیم. شرکت ایران پارسا مفتخر است تمامی نیاز های شما هم میهنان عزیز را برای مقاوم سازی و حافظت از دستگاه های بسیار گران قیمت الکترونیکی را تامین نماید.

ایندکسر