بابا خیلی نگاه ستنی داشت . اولش اصلا مایل نبود که من کار کنم. می گفت : دختر و کار . تو این بازار مکاره مگر دختر بچه می ره کار می کنه. برو کنج خونه بشین به مامانت کمک کن. اما پس از مدت ها بحث و گفت و گو و دخالت عمو حیدر و وساطت مامان قبول کرد که یک شغل اداری پیدا کنم و برم تو دفتر بشینم. اما وقتی اصرار مرا برای سرمایه گذاری  در زمینه کسب و کار دید ابتدا مخالفت کرد و شروع کرد به نصیحت کردن که تولید در ایران آخر و عاقبت ندارد و  من صدها نفر  رو می شناسم که با تولید ورشکست شدند و زندگی شون نابود شد و از این حرفا .

اما پیروز میدان من بودم که بعد از 5 سال موفق شدم که بابا رو متقاعد کنم که من هم مثل همه آدم ها می تونم در زمینه های مختلف سرمایه گذاری کنم. مدیریت کنم و کسب و کاری راه بیندازم. یک شب قبل از این که سرمایه گذاری در زمینه پرورش زالو را راه بیندازم یک مقاله از روزنامه فرصت امروز پیدا کرده بودم که  توضیحات خوبی در این زمینه می داد و آدمو راهنمایی می کرد که چه جوری بره دنبال کار و یک کسب و کار خوب راه بندازه .

تو روزنامه نوشته بود:

یکی از روش‌های درمانی در طب سنتی، زالو درمانی است. از روزگار گذشته پدر‌بزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها برای درمان کمر درد، پادرد و برای درمان جوش‌ها و دمل‌های چرکی که منشا ایجاد آنها در آن روزها مشخص نبود، تنها یک روش می‌شناختند و آن زالو انداختن بود.

حالا نیز با وجود پیشرفت‌های گسترده در علم پزشکی، با تأیید پزشکان بر خواص درمانی زالو، به دلیل بدون عارضه بودن روش زالو درمانی بسیاری از مردم به این روش درمانی روی آورده‌اند و حتی داروهای بسیاری نیز از زالو ساخته می‌شود که همین مسئله باعث شده پرورش زالو به عنوان یک بنگاه اقتصادی پر درآمد مورد توجه کارآفرینان قرار گیرد.

در واقع می‌توان گفت، زالو جراح کوچک و هوشمندی است. روی بدن بیمار که می‌افتد اندکی خون می‌مکد و درعوض بیش از ۱۲۰ ماده مفید وارد بدن می‌کند.

به این ترتیب است که این جانور کوچک هنگام مکیدن خون، مواد متنوعی ترشح می‌کند که خواص درمانی دارند. معروف‌ترین ماده مترشحه از زالو، هیرودین است. هیرودینی که بنا به گفته پزشکان برای رقیق شدن خون و باز شدن رگ و بسیاری از موارد دیگر استفاده می‌شود، برای بسیاری از درد‌ها خون‌رسانی می‌کند، فعالیت انجام می‌دهد و در پیوند اعضا بسیار  مورد استفاده است.

 می‌توان گفت امروزه بسیاری از متخصصان قلب و پوست و جراحان پوست و زیبایی، خیلی وقت‌ها از زالو استفاده می‌کنند و نتایج بسیار خوبی هم می‌گیرند.

آب دهان زالو (بزاق) حاوی بیش از یکصد نوع ماده حیاتی مفید است که موجب درمان بیماری‌های مختلفی می‌شود و این خواص هستند که تجارت زالو را به تجارتی پرسود تبدیل می‌کند.

وقتی اینو خوندم بابا کلی خندید و گفت : زالو ؟ عجب . پرورش زالو . ما بچه که بودیم تو زمین های بابا تو شمال همیشه زالو می دیدیم . گاهی ده تا زالو روی دست و پای بابای خدابیامرز من بود. حالا مگه این زالو چی هست که می خوای سرمایه گذاری کنی روی اون.

گفتم بابا جون اگه اجازه بدی من بقیه این مقاله رو بخونم تا  در باره روش های پرورش و مدیریت هم چیزهایی بدونیم.

از آنجایی که در گذشته زالو در طبیعت ایران صید و در پزشكی استفاده می‌شد، نیازی به پرورش این جانور مفید در کشور نبود، اما در چند سال اخیر به دلیل آلودگی ناشی از مصرف بی‌رویه سموم كشاورزی، تعداد زالوها كاهش چشمگیری یافته است. زهکشی تالاب‌ها و دریاچه‌ها و شخم زدن زمین‌های کشاورزی با تراکتور به جای اسب از دیگر دلایل کم شدن زالوی طبیعی در ایران است و همین امر تولید زالو را به ضرورتی پر سود تبدیل کرده است.

براساس آمار، پرورش زالو در كشور برای اولین بار در شهرستان جویبار توسط دكتر كرد افشاری متخصص طب سنتی در فضای سر پوشیده به مساحت 500 مترمربع در داخل استخر‌های فایبر گلاس انجام گرفت.

در حال حاضر نیز تكثیر و پرورش زالو با موفقیت انجام پذیرفته، به‌طوری‌كه در حال حاضر بیش از 200 هزار قطعه زالوی پرورشی برای عرضه به بازار مصرف وجود دارد و این در حالی است که پرورش زالو توجیه اقتصادی خوبی دارد و در حال حاضر هر قطعه زالو در ایران 500 تا1500 تومان به فروش می‌رسد و این در حالی است كه قیمت این آبزی در اروپا 8 تا 12 دلار است. تفاوت قیمتی که صادرات زالو را برای کارآفرینانی که مزارع مصنوعی پرورش زالو تأسیس کرده‌اند بسیار پر سود می‌کند.

به این ترتیب است که با توسعه پرورش زالو از یک سو فرصت‌های شغلی جدید برای جوانان بیكار ایجاد می‌شود و از سوی دیگر افزایش درآمد اقتصادی روستاییان رقم خواهد خورد و سود خوبی هم نصیب سرمایه‌گذاران می‌شود

 تا اینجا رو که خوندم بابا گفت: حالا یک نفسی بگیر بگو ببینم الان یک دونه زالو رو چند می خرند؟ گفتم بستگی به نوع زالو داره. کشورهای اروپایی 10 تا 12 دلار می خرن . گفت: یعنی یک زالو 100 هزار تومان قیمت داره؟ گفتم : بله

وقتی توضیحاتی بیشتری بهش دادم و گفتم  اگه اجازه بدی می تونم  تو همین باغ خونه مون یک استخر پرورش زالو راه بندازم و کلی  درآمد کسب کنم. قبول کرد. گفت : به شرطی که تو خونه این کار رو انجام بدی.

امروز پس از گذشت ده سال از آن روزها بابا یکی از اعضای هیات مدیره شرکت ماست. خودش یک پا استاد است در زمینه پرورش زالو . من در کنار او خیلی چیزها یاد گرفتم و اون هم باور کرد که می شود از حداقل امکانات و با سرمایه گذاری کم اما مدیریت درست کسب و کار پر درآمدی برای خود درست کرد.

ایندکسر