هارد دیسک (اچ دی دی) مورد استفاده برای سرورها در انواع مختلفی تولید می شود. استانداردها و الزامات این نوع کاربر بالاتر از کاربر معمولی خانگی است و باید در انتخاب هارد دیسک سرور دقت بیشتری داشته باشید.

برای انتخاب سرور مجازی مناسب میتوانید مقاله زیر را مطالعه نمایید.

https://hostida.com/blog/tips-for-buying-a-virtual-server/

در این مقاله نیز به بررسی انواع اصلی هارد درایوهای مورد استفاده در سرورها، تفاوت آنها و تمامی اطلاعات مورد نیاز در مورد سازنده سرور می پردازیم. هارد دیسک مورد استفاده برای سرور باید همیشه آماده پاسخگویی به تعداد زیادی درخواست بدون تاخیر و ارائه سطح بالایی از یکپارچگی داده ها باشد.

انواع هارد سرور و فناوری آنها

هارد سرور به صورت بیست و چهار ساعت هفت روز هفته و در تمام روزهای سال کار می کند. این درایوها عملیات خواندن و نوشتن را به طور مداوم انجام می دهند، بنابراین هارد دیسک ها باید حداقل تأخیر، حداکثر قابلیت اطمینان و سرعت و عملکرد خوب را داشته باشند. مهمترین الزامات هارد دیسک مورد استفاده در سرور به شرح زیر است:

قابلیت اطمینان : از دست دادن غیرقابل برگشت اطلاعات می تواند منجر به ضررهای میلیاردی و حتی ضرر تجاری شود.

عملکرد : سرورها برای رسیدگی به چندین درخواست با حداکثر سرعت در یک زمان طراحی شده اند.

زمان پاسخگویی : کاربر نباید منتظر بماند تا هارد دیسک “بیدار شود” و درخواست خود را پردازش کند.

بهتر است به طبقه بندی اولیه هارد دیسک هایی که برای سرور قابل انتخاب هستند نگاهی بیاندازیم. سرورهای مدرن امروزی از هارد دیسک های زیر استفاده می کنند:

اس ای تی سرعت عملکرد آن بین 5400 تا 7200 دور در دقیقه است. این درایوها شبیه درایوهای معمولی هستند که توسط مصرف کنندگان استفاده می شود. بهترین گزینه های موجود برای این نوع هارد سیگیت و وسترن دیجیتال هستند.

اس ای تی ای رید ادیشن  یا ساتا ری: سرعت عملکرد آن 7200 دور در دقیقه است. این درایوها از دستورات کنترل کننده بازخوانی پشتیبانی می کنند.

اس ای اس: نسخه ویژه ای از هارد دیسک که سرعت عملیاتی بسیار بالایی دارد (15000 دور در دقیقه) و برای ذخیره داده هایی که دائماً مورد استفاده قرار می گیرند استفاده می شود. محصولاتی مانند سیگیت اکسوس 7یی8 و وسترن دیجیتال آریی ساس از این نوع درایو هستند.

ابتدا باید تصمیم بگیرید که از کدام رابط اتصال استفاده کنی اس ای تی ای یا اس ای اس

رابط اس ای تی ای یک نسخه اصلاح شده از آی دی یی است که بعداً به پی ای تی ای تغییر نام داد. این رابط در ابتدا بر روی رایانه های خانگی و سیستم های صنعتی با عملکرد و قابلیت اطمینان متوسط ​​متمرکز بود. به طور مشابه، اس ای اس یک نسخه جدیدتر از رابط اس سی اس ای برای سرورهای قدیمی است.

در ابتدا پهنای باند رابط اس ای اس بیشتر از اس ای تی ای بود. اما در نسل سوم اس ای تی اس با نام اس ای تی ای III حداکثر پهنای باند این رابط به 6 گیگابیت بر ثانیه افزایش یافت. این برابر با نسل دوم SAS است. در حال حاضر سرورهایی با کنترلرهای نسل سوم SAS با پهنای باند تا 12 گیگابیت در ثانیه وجود دارد. اگر برچسب هارد سرورها را بخوانید متوجه کلمات 6G یا 12G خواهید شد.

سرورهای دیسک SAS برای برقراری ارتباط به کنترلرهای مناسب نیاز دارند. این اجازه می دهد تا رابط کنترلر اس ای اس به درایوهای اس ای تی ای متصل شود. البته روند معکوس این اتصال را نمی توان انجام داد. این بدان معنی است که کنترل کننده هایی که اس ای تی ای را پشتیبانی می کنند نمی توانند با درایوهای SAS کار کنند.

رابط اس ای اس دارای ارتباط دو طرفه کامل است: هارد دیسک می تواند دو دستور مختلف را به طور همزمان اجرا کند (یک دستور خواندن و یک دستور نوشتن)، در حالی که اس ای تی ای فقط می تواند یک فرمان را در یک زمان اجرا کند، خواندن یا نوشتن. در مقایسه با اس ای اس ان ال و اس ای تی ای آر یی، این ویژگی فقط زمانی کار می کند که تعداد دیسک های استفاده شده زیاد باشد.

اگر می خواهید نگاهی به این هارد دیسک بیندازید، درایوهای اس ای تی ای برای ذخیره حجم زیادی از داده ها که به حداکثر کارایی نیاز ندارند عالی هستند. اما اگر به یک دیسک سریع نیاز دارید، اس ای اس بهترین انتخاب است.

ایندکسر