بستری شدن طولانی مدت خطر لخته شدن خون، ذات الریه و سایر عفونتها را افزایش میدهد. پوکی استخوان مهرهها یا استخوانهای ستون فقرات را تحت تأثیر قرار میدهد. از اشعه ایکس برای اندازهگیری تراکم استخوانهای مچ دست، رانها یا ستون فقرات استفاده میشود. این دارو در دو نوبت (در محلهای یکسان) یک بار در ماه و به مدت ۱۲ ماه یا کمتر زیر پوست تزریق میشود. برای بسیاری از زنان اوج تراکم استخوانی بین 25 تا 30 سال است .برای برخی از زنان نیز بسته به عوامل مختلف ٬ ممکن است این اوج در سنین پایینتر باشد . بدن برای حفظ استخوانهای قوی به کلسیم و برای جذب کلسیم نیز به ویتامین D نیاز دارد. انجیر خشک شده درست مثل انجیر تازه مفید است: نصف فنجان انجیر خشک حاوی ۱۲۰ میلی گرم کلسیم است. پنج عدد انجیر متوسط تازه حدودا حاوی ۹۰ میلی گرم کلسیم و سایر مواد مغذی برای استخوانها مانند پتاسیم و منیزیم است.

پزشک در تشخیص این مورد می تواند به شما کمک کند.
اگر این عدد بیشتر یا کمتر از حد میانگین باشد در آن صورت چیزی در درون فرد غیر نرمال خواهد بود. این عوامل شامل جنسیت (بانوان بیشتر در معرض خطر ابتلا هستند)، بالا رفتن سن و سابقه خانوادگی ابتلا به پوکی استخوان میباشند. پزشک در تشخیص این مورد می تواند به شما کمک کند. هیچ درمان قطعی برای پوکی استخوان وجود ندارد اما برخی روشهای مناسب میتوانند به محافظت و تقویت استخوانهای شما کمک کند. 2. این مکملها میتوانند عوارض جانبی ایجاد کنند و همچنین با داروهایی که مصرف میکنید تداخل داشته باشند. این بیماری میتواند منجر به بروز شکستگیهایی شود که شاید دردناک باشند، مدت زمان بهبود طولانی داشته باشد و منجر به بروز عوارض دیگری گردد. در بانوان استفاده از استروژن در دوران یائسگی و بعد از آن میتواند به توقف روند تحلیل تراکم استخوان کمک کند. نتایج آزمایش تراکم استخوان به پزشک کمک میکند تا در مورد آنچه میتوانید برای کاهش احتمال شکستن استخوان انجام دهید توصیههایی را ارائه دهد.

تعرفه تراکم استخوان 1400
خانمها بعد از شروع یائسگی یک دوره کاهش سریع تراکم استخوان را تجربه میکنند؛ کاهش تراکم استخوان بعد از این مدت با سرعتی ثابت و کمتر ادامه پیدا میکند. عملکرد غیر طبیعی بعضی از ارگانهای بدن مانند تیروئید، ممکن است باعث بروز پوکی استخوان شوند. بنابراین اگر مبتلا به کاهش تراکم استخوان هستید باید اقدامات لازم را برای تقویت استخوانهای بدن انجام دهید. در مقابل برخی عوامل وجود دارند که قادر به کنترل آنها هستید. بهطور کلی همبستگی منفی بین تراکم معدنی استخوان مهرههای کمر و لگن با پاریتی بالا وجود دارد، اما بهدلیل هتروژنیته بالا در زیرگروههای آنالیز شده، انجام مطالعات کوهورت پیشنهاد میشود.

تراکم استخوان یعنی چه استخوان بندی انسان در بیست سال اول عمر ساخته شده و تثبیت میشود و تغذیه مناسب در این سنین همراه با انجام ورزش های مناسب موجب میشود تا بدن بتواند استخوان های قویتر و محکم تری بسازد که تا آخر عمر سالم باقی بماند. پس سرمایه گذاری اصلی برای بدست آوردن یک استخوان بندی خوب و محکم در بیست سال اول عمر خواهد بود. پوکی استخوان چقدر جدی است؟ داروی اونیتی ممکن است خطر حملات قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد، بنابراین برای افرادی که سابقه این دو مشکل را دارند توصیه نمیشود. پزشک داروی مناسب را با توجه به سن و وضعیت سلامتی عمومی بیمار و خطر شکستگی تجویز میکند. تری پاراتاید نیز دارویی تزریقی است و رشد استخوان را تحریک میکند. زنانی که سیگار می کشند به دلیل اینکه هورمون استروژن در آن ها کم می شود نیز در معرض خطر هستند زیرا این هورمون در سلامتی استخوان ها حائز اهمیت است.

اگر شما هر گونه سوالی در رابطه با کجا و نحوه استفاده از z score چیست در تراکم استخوان دارید، می توانید با ما در صفحه وب تماس بگیرید.

ایندکسر