ژنیکوماستی (بزرگ شدگی سینه در مردان)

ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی بزرگ شدن بیش از حد بافت غده سینه در مردان است. در سه دوره‌ی نوزادی، بلوغ و مردان میان‌سال تا مسن، ژنیکوماستی از احتمال وقوع بیش‌تری برخوردار است. ژنیکوماستی باید از شبه‌ژنیکوماستی (pseudogynecomastia) یا لیپوماستی (lipomastia) متمایز شود که به وجود رسوبات چربی در ناحیه سینه مردان چاق مربوط می‌شوند. ژنیکوماستی واقعی را می‌توان ناشی از رشد غده‌ای یا رشد بافت سینه دانست که از خصیصه‌های بدن زنان است و در مردان کم‌تر بوجود می‌آید.

چه کسی دچار ژنیکوماستی می‌شود؟

مردان به طور معمول در دوران بلوغ در معرض ابتلا به ژنیکوماستی هستند که بخشی از روند طبیعی رشد را تشکیل می‌دهد. نوزادان پسر نیز ممکن است دجار ژنیکوماستی شوند.

سایر عوامل بروز ژنیکوماستی می‌توانند از علل زیر باشند:

از آنجا که افزایش سن معمولاً باعث کاهش تولید تستوسترون می‌شود، ممکن است به تبع آن تعادل هورمونی را برهم بزند و موجب بروز ژنیکوماستی شود.

بزرگ شدن سینه‌های مردانه به دلیل بیماری‌ها و شرایط خاص (مانند سیروز کبدی) یا به عبارتی بیماری‌های زمینه‌ی هم می‌توانند از دلایل ابتلا به ژنیکوماستی باشند.

مصرف برخی داروها ممکن است خطر ایجاد ژنیکوماستی را افزایش دهد.

علائم و نشانه های ژنیکوماستی چیست؟

بهترین جراح ژنیکوماستی اصلی‌ترین علامت ژنیکوماستی، همان ظاهر سینه‌ها (بزرگ شدن سینه) در مردان است. همانطور که قبلاً نیز گفته شد، ژنیکوماستی بزرگ شدن بافت غده در سینه است و نه بافت چربی. ژنیکوماستی معمولاً از نظر موقعیت نسبت به نوک پستان متقارن است و ممکن است حالت لاستیک‌مانند یا متحرکی داشته باشد. ژنیکوماستی معمولاً در هر دو طرف رخ می‌دهد اما در برخی موارد می‌تواند تنها یک طرف را درگیر کند. حتی اگر هر دو طرف سینه درگیر بزرگ شدن سینه باشند، ممکن است در یک طرف تورم بیشتری رخ دهد. معمولاً در این نواحی درد شدیدی احساس نمی‌شود، گرچه حساسیت به لمس در این نواحی وجود خواهد داشت.

حتما بخوانید:
ضعیف ترین Link شما: از آن برای لباس بچگانه استفاده کنید

 

چه چیزی باعث ایجاد ژنیکوماستی در دوران بلوغ می شود؟ چقدر طول می کشد تا این مشکل برطرف شود؟

ژنیکوماستی ناشی از عدم تعادل در سطح هورمون‌های بدن مردان است که در آن سطح استروژن (هورمون‌های زنانه) نسبت به سطح آندروژن‌ها (هورمون‌های مردانه) افزایش می‌یابد. ژنیکوماستی که در نوزادان معمولاً در حال رشد و بلوغ رخ می‌دهد و با گذشت زمان به خودی خود برطرف می‌شود‌، به عنوان ژنیکوماستی فیزیولوژیکی شناخته می‌شود.

همه افراد اعم از زن یا مرد دارای هورمون زنانه (استروژن) و هورمون مردانه (آندروژن) هستند. در دوران بلوغ‌، ممکن است سطح این هورمون‌ها نوسان کرده و افزایش یابد و در نتیجه حالت موقتی ایجاد شود که در آن غلظت استروژن نسبتاً بالا باشد.

ژنیکوماستی ناشی از تغییرات گذرا در سطح هورمون‌ها با رشد معمولاً طی شش ماه تا دو سال به خودی خود ناپدید می‌شود. گاهی ژنیکوماستی دوران بلوغ، بیش از دو سال ادامه می‌یابد که به «ژنیکوماستی بلوغ دائم» معروف است.

چه داروهایی می‌توانند در ایجاد ژنیکوماستی مؤثر باشند؟

عوارض جانبی بسیاری از داروها می‌تواند عامل بروز ژنیکوماستی باشد، به عنوان مثال:

اسپیرونولاکتون (آلداکتون) دارویی ادرارآور است که دارای فعالیت ضد آندروژنیک است.

مسدود‌کننده‌های کانال کلسیم مورد استفاده برای درمان فشار خون بالا، مانند نیفدیپین (پروکاردیا و غیره).

داروهای مهار کننده ACE برای فشار خون بالا همانند کاپتوپریل (Capoten)، انالاپریل (Vasotec).

برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، به عنوان مثال ایزونیازید، کتوکونازول (Nizoral، Extina ، Xolegel ، Kuric) و مترونیدازول (Flagyl).

داروهای ضد زخم مانند رانیتیدین (Zantac)، سایمتیدین (Tagamet) و امپرازول (Prilosec).

حتما بخوانید:
10 کاری که پیش از سفارش طراحی سایت باید انجام دهید - آوینا پرداز

درمان‌های ضد آندروژن یا استروژن برای سرطان پروستات.

متیلدوپا (آلدومت).

درمان ضد رتروویروسی بسیار فعال (HAART) برای بیماری HIV، که ممکن است باعث توزیع مجدد چربی شود و نهایتاً وضعیت شبه‌ژنیکوماستی (pseudogynecomastia) یا در برخی موارد، ژنیکوماستی را بوجود آورد.

دیجیتوکسین.

دیازپام (والیوم).

مصرف مواد مخدر (به عنوان مثال الکل، ماری جوانا، هروئین).

روغن اسطوخودوس و روغن درخت چای هنگامی که در محصولات مراقبت از پوست استفاده می‌شوند، با ژنیکوماستی ارتباط دارد.

اگر فکر می‌کنید سینه‌هایتان بصورت غیرعادی در حال رشد است یا به این بیماری مبتلا هستید، مشورت با پزشک یا سایر متخصصان بهداشت را به شما توصیه می‌کنیم.

 

کلمات کلیدی: ژنیکوماستی، جراحی ژنیکوماستی، بهترین جراح ژنیکوماستی، درمان ژنیکوماستی، علت ژنیکوماستی، ژنیکوماستی، کاذب، ژنیکوماستی یک طرفه، ژنیکوماستی و معافیت سربازی، بهترین جراح ژنیکوماستی در تهران، هزینه جراحی ژنیکوماستی، قیمت جراحی ژنیکوماستی

 

دکتر فرید مرادیان، دکتر آریانا، تاپ کلینیک، فیت شیپ، نداف کرمانی، دکتر ابر بیات، دکتر نفیسی،