یکی از اساسی ترین کارهایی که از همان ابتدای مطالعه دروس برای کنکور باید درنظر بگیرید یک برنامه ریزی مناسب برای خواندن مطالب می باشد برنامه ای منظم و هدفدار که شما را بیش از پیش برای کنکور و تسلط بر مطالب آماده کند. یک برنامه ریزی آن قدر باید عالی باشد که در صورتی که یک فرد نتوانست بنا به هر دلایلی به مطالعه بخشی از برنامه یا اجرای قسمتی از برنامه برسد با برنامه جبرانی بتواند آن را جبران کند. برنامه ریزی برای این درس باید به گونه ای باشد که تک به تک با حوصله تمامی مباحث را به خوبی یاد بگیرید و روزانه یک و نیم الی دو ساعت از زمان مطالعه خود را باید به ای درس اختصاص دهید تا بتوانید نسبت به مبحث ها مسلط شوید. بسیاری از دانش آموزان فکر می کنند چون دروس عمومی بسیار راحت و قابل درک هستند پس لزومی ندارد تا برای آن ها برنامه خاصی درنظر بگیرند و در صورت داشتن تایمی اضافی یا یکی دو ماه مانده به کنکور می توانند هرچه که مربوط به عمومی ها می شود را جمع و جور کرده و باقی تایم خود را فقط به دروس تخصصی اختصاص دهند.

اما چرا اشتباه؟ خیلی واضح است چون هر کدام از عمومی ها نقش بسزایی در رتبه برتر شدن شما دارند و هر کدام دارای یک ضریب اهمیت خاصی می باشد. اما یکی از مزایایی که مطالعه همه دروس به صورت یکسان دارد این است که شما از خواندن یک درس به طور مکرر خسته نمی شوید و می دانید که قرار است هر درسی در جای خود مورد مطالعه قرار بگیرد و همچنین موجب تنوع می شود و زده شدن از یک درس را به همراه اسامی تمام مشاوران حرف آخر نخواهد داشت. همه شما می دانید که هر کدام از دروس در حد خود نقش به سزایی در موفقیت و رتبه برتر شدن یا رتبه آوردن شما می شود پس هیچ درسی را نباید دست کم گرفت و همچنین نمیتوان آن را کنار گذاشت و برای رسیدن به درصد بالا در آن باید تمامی تلاشتان را به کار بگیرید. شما می دانید که اگر با این برنامه پیش بروید نه تنها در مطالعه دروس جلو افتاده اید بلکه زمانتان هم هدر نرفته چون که طبق قواعدی پیش رفته اید.

برنامه ریزی برای این درس هم باید روزانه یا یک روز در میان به صورت یک و نیم الی دو ساعت باشد. پس برنامه ریزی برای این درس هم باید به گونه ای باشد به طور ثابت لغات را همه روزه بخوانید و برای سایر قسمت های زبان یک روز در میان به مدت یک و نیم الی دو ساعت تایم لیست قیمت محصولات حرف آخر بگذارید. عربی به سه قسمت عمده تقسیم می شود ترجمه، قواعد و درک مطلب یا همان مفهوم های سخت که پدر داوطلب را درمیاورد چون که بسیار سنگین به نظر می رسند. اما در نهایت به سراغ درک مطلب می روید که رمز موفقیت شما در این قسمت فقط و فقط تمرین و تکرار بسیار می باشد. اگر شمایی که در این درس ضعیف هستید یا دایره لغاتتان بسیار کم است ناامید شده اید سخت در اشتباهید کافیست از زمان های مرده مثل مواقعی که در راه هستید یا در جایی هستید که نمیتوانید به مطالعه درس تان بپردازید یا هنوز خوابتان نمیبرد دیکشنری خود را باز کرده و با یاد گرفتن هرچند لغاتی که میتوانید دایره لغات خود را بیشتر کنید. زبان درسی است که می توانید در آن به درصد بالا برسید در صورتی که: حتی از زمان های مرده خود نیز برای این درس استفاده کنید اما چطور ممکن است؟

یعنی این برنامه ریزی مختص خود خود شما باشد و با تایم های مطالعه شما تنظیم شده باشد و زمان هایی که بیشترین بازدهی را دارید بتوانید به درستی از این برنامه بهره ببرید. برای درس ادبیات از همان ابتدا برنامه ریزی داشته باشید و هیچ جوره آن را به تاخیر نیندازید چون که برای یادگیری هر مبحث باید زمان کافی برای مطالعه را داشته باشید و مهم تر از همه باید زمان برای تمرین و تکرار و تست زنی برای مطالب حرف اخر مطالعه شده باشد. وقتی که یک برنامه ریزی اصولی در اختیار شما قرار بگیرد می دانید که دیگر از اتلاف وقت خبری نخواهد شد چون هرچیزی قرار است سرجای خودش اتفاق بیفتد از جمله مطالعه تک به تک دروس، مرور آن ها، تست زنی و حتی زمان برای خلاصه نویسی. دوستان همه شما خوب می دانید که باید برای دروس تخصصی زمان بیشتری را اختصاص داد اما این در صورتی امکان پذیر است که به حد کافی زمان برای عمومی ها گذاشته شود و آن ها را به خوبی یاد بگیرید.

در اینجا بیشتر به بررسی وب سایت موسسه اجی مجی.

ایندکسر